Gölge yazar ve gölge yazarlık gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Yazmaya zamanı olmayanlar ya da yazma yeteneği olmayanlar için gölge yazarlık (ghost writer) hizmeti etkili bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

Gölge yazar ve gölge yazarlık nedir?

Gölge yazarlık, diğer bir ismiyle hayalet yazarlık en basit anlamıyla bir eserin başkası tarafından kaleme alınmasıdır. Gölge yazar olarak çalışan kişi, eser sahibinin istekleri doğrultusunda eseri yazmakta ve kenara çekilmektedir. Eser, talep eden kişinin ismiyle yayımlanmakta ve okuyucu ile buluşmaktadır.

Gölge yazar ve gölge yazarlık kavramının ilk olarak Amerika’da ortaya çıktığı sanılmaktadır. Ancak buna yönelik kesin bir bilgi yoktur. Bilinen gerçek ise Amerika ve Avrupa’da gölge yazarlık desteğinin Ghost Writer olarak yaygınlaşmış olmasıdır. Zaman içerisinde diğer ülkelere sıçrayan bu hizmet, günümüzde Türkiye’de de yaygınlaşmıştır.

Gölge Yazar ve Gölge Yazarlık

Hayalet yazarlık etik midir?

Evet, gölge yazarlık üzerine sorulan en temel soru gölge yazarlığın etik olup olmadığıdır. Kendi adıma, yayın dünyası içerisinde sıkça karşılaştığım bu durumu sorguladım. Ayrıca gölge yazarlar ile çalışan birçok yazarla konuştum. İlk başta klasik bir tepki verdim: bu düpedüz sahtekarlık! Ama zaman içerisinde farklı örneklerini görmeye başlayınca özünde sahtekarlık olmadığını, tam tersine profesyonellik katan bir durum olduğunu algıladım.

Nasıl mı profesyonellik katıyor?

Şöyle bir örnekle açıklayayım. Alanında bir hayli uzman ve müthiş tecrübelere sahip bir cerrah tanıdım. Cerrahlık hayatı boyunca dünyanın dört bir yanında o kadar çok ilginç tecrübeler yaşamış ki, dinleyince ağzım açık kaldı. Yaşadığı anıları kitaplaştırmak istiyordu ancak bir gram yazma yeteneği yoktu. Üstelik bunları kaleme alacak zamanı da yoktu. Daha sonra bir gölge yazar ile anlaştı, yaşadıklarını ses kaydına alıp gönderdi. Gölge yazar, edebi bir şekilde ses kaydıyla gelen bilgileri kitaba çevirdi. Üstelik, kitabın kapağında yayına hazırlayan şeklinde gölge yazarın da ismine yer verildi. Bunu gördükten sonra gölge yazarlık işinin özünde faydalı bir hizmet olduğuna karar verdim.

Gölge yazar kimdir?

Peki, gölge yazar ya da hayalet yazar kim? Gölge yazarlar genellikle alanında uzmanlaşmış editörler ya da yazarlardan oluşmakta. Bazı zamanlarda yayınevinin talepleri doğrultusunda çalışırlarken, bazı zamanlarda eşe dosta gönüllü veya ücret karşılığında çalışmaktalar. Türk edebiyatında birçok isim, çeşitli dönemlerde geçimlerini sağlamak için bu mesleği gerçekleştirmişler. Malumunuz telif gelirleri oldukça düşük ya da hiç olmayınca çaresiz yapmışlar.

Bir gölge yazara nasıl ulaşabilirim?

Bir gölge yazarla çalışmak istiyorsanız, herhangi bir yayınevi ile temasa geçmeniz yeterlidir. Onlar size bu hizmeti sağlayacaklardır. Ya da internet üzerinden küçük çaplı bir arama ile gölge yazarlara ulaşabilirsiniz. Freelance olarak bu işi yapan birçok yazar bulunmakta.