Samet Baysal Kimdir?

1986 yılında Kayseri’de doğdum. İlköğretimimi Kayseri’de tamamladıktan sonra lise ve üniversite eğitimime Ankara’da devam ettim. Bursa Uludağ Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde yüksek lisansımı tamamladıktan sonra halen aynı bölümde Politik Psikoloji alanında doktora eğitimime devam etmekteyim.

Yazın hayatıma herkes gibi ilkokul günlerimde başladım. Ortaokul ve lise dönemimde amatör dergilerde öykülerim ve denemelerim yayınlandı. Uzun soluklu yazma serüvenime yirmi beş yaşında giriştim.

Dilbilimci-yazar Hakan Akdoğan‘dan uzun bir süre yaratıcı yazarlık eğitimleri aldıktan sonra aktif olarak yazma hayatım başladı. İlk kitabım olan Seymenler Çıkmazı isimli romanım 2015 yılında yayımlandı. Hemen ardından Cihangir Defterdar mahlasımla on beşin üzerinde çocuk kitabım genç okurlarla buluştu.

Samet Baysal

Birçok dergi ve online platformlarda öykülerim ve denemelerim yayımlandı. Uzun süreler boyunca genişletilmiş editörlük, editörlük, polisiye romanlara danışmanlık ve kitap projeleri koordinatörlüğü hizmetleri sundum. Yaklaşık olarak iki yüzün üzerinde kitaba editörlük ya da yayın danışmanlığında bulundum. Halen Yediveren Yayınları‘nın yayın yönetmenliği görevini devam ettirmekteyim.

2019 yılında aktif olarak yayın hayatına başlayan Edebiyat Çocuk isimli çocuk edebiyatı platformunu kurdum. Edebiyat Çocuk platformu başarılı bir şekilde çocuk edebiyatına hizmet vermeye devam etmekte ve halen genel koordinatörlüğünü sürdürmekteyim. Bunun yanı sıra 2020 yılında yayın hayatına başlayan FikirX TV Youtube kanalının koordinatörlüğünü yürütmekteyim.

Ayrıca çok yakın bir zamanda yayın hayatlarına başlayacak olan korku-polisiye üzerine mobil uygulama Korkuyo ile basım öncesi ve basım sonrası hizmetleri sunacak olan ve birçok editör, yazar ve tasarımcıyı aynı çatı altında toplayan Banliyö Ajans platformlarının altyapı çalışmalarına devam etmekteyim.

Kitaplar

Yetişkin
 • Seymenler Çıkmazı
Çocuk Kitapları (Cihangir Defterdar)

Ata’mla Milli Mücadele Serisi (8-12 Yaş)

 1. Ata’mla Çanakkale’de
 2. Ata’mla Bandırma Vapuru’nda
 3. Ata’mla Mecliste
 4. Ata’mla Sakarya’da
 5. Ata’mla İzmir’de

Çılgın Dedektifler Baran ile Beren Serisi (8-12 Yaş)

 1. Kaybolan Kitaplar
 2. Konaktaki Yangın
 3. Göbeklitepe Macerası
 4. Kayıp Hayvanlar
 5. Madalyonun Sırrı

Kanıt Peşinde Serisi (10-15 Yaş)

 1. Kanıt Peşinde – Gizemli Adam
 2. Kanıt Peşinde – Dehşetin Şarkısı
 3. Kanıt Peşinde – Kayıp Teknoloji
 4. Kanıt Peşinde – Can Pazarı
 5. Kanıt Peşinde – Gizli Teşkilat